DUOline sínrendszer bemutatása
Ideális világítás minden helyiségben
A DUOline 2-fázisú sínrendszer rendkívül rugalmas és számos lehetőséget kínál egy egyedi világítás kialakításához.
A spotok és függesztett lámpatestek a sínben szabadon elhelyezhetőek, ezért minden helyiségben funkcionálisan használhatóak. A 2fázisú rendszer két világítási csoportot tesz lehetővé egyetlen áramkörben. A két világítási egység külön-külön kapcsolható vagy állítható fényerejű. A DUOline rendszer 4 és 3eres kábellel is külön kapcsolható vagy szabályozható.
A DUOline rendszer előnyei:
- Személyre szabott világítástervezés
- Csak egy tápcsatlakozás szükséges
- Nincs szükség transzformátorra
- A lámpák szabadon kombinálhatóak és könnyen mozgathatóak
- Két különböző világítási egység alakítható ki, melyek
- Külön kapcsolhatóak és dimmelhetőek
- Alkalmas mennyezetre és falra szerelésre is
Ki telepítheti a sínrendszert?
A DUOline sínrendszert szakképzett villanyszerelőnek kell telepítenie.
Hány méter sín csatlakoztatható összesen?
A rendszer teljes hossza betáplálásonként legfeljebb 30 sín, maximum 30 méter lehet.
Hány világítási pont telepíthető sínenként?
A tervezésnél nem a világítási pontok számát, hanem a fázisonkénti teljesítményt kell figyelembe venni. Univerzális táp (7010xx típus) használata esetén a fázisonkénti kihasználtság legfeljebb 600W lehet. Elektronikus fázisváltóval ellátott táp (7011xx típus) használata esetén a maximális terhelés fázisonként 200W.
A lámpák bármikor könnyen cserélhetőek?
Minden fényforrás bármikor cserélhető vagy áthelyezhető. Ehhez meg kell lazítani az adapteren lévő reteszelőcsavart, majd a lámpát 90°-os elfordítással lehet eltávolítani vagy áthelyezni. A reteszeléskor ügyelni kell arra, hogy az adapter egyenesen üljön a sínben.
Hogyan lehet a lámpákat a két fázisra beállítani?
Ehhez állítsa a lámpa adapterében lévő kapcsolót I vagy II állásba. A beállítás bármikor megváltoztatható.
Szükség van-e transzformátorra a DUOline rendszerhez?
Nem. A Trio DUOline rendszere 220-240V-os feszültséggel működik, így nincs szükség transzformátorra vagy előtétre.
A DUOline rendszer falra is felszerelhető?
Igen, a DUOline rendszer falra és mennyezetre egyaránt felszerelhető.
Lehet-e a rendszert ferde felületre is felszerelni?
Igen, a telepítés ferde felületeken is gond nélkül lehetséges. A ferde felületről a mennyezetre való átmenethez a flex csatlakozó (7020xx típus) használandó.
Lehet-e rövidíteni a síneket?
Igen, de csak szakképzett villanyszerelő rövidítheti a síneket. A nem megfelelő rövidítés meghibásodáshoz vagy áramütés veszélyéhez vezethet. Az egyedileg rövidített sínekre jótállás nem érvényes, azok nem cserélhetőek, felelősséget nem vállalunk értük.
Miért van szükség tápellátásra?
A tápcsatlakozás és a DUOline rendszer közötti elektromos kapcsolat létrehozásához tápfeszültségre van szükség. A tápellátás különböző pozíciókban – a sín végén vagy két sín között bárhol – felszerelhető. A tápellátás sínhez való csatlakoztatásához további csatlakozókra van szükség. Ha a hálózati csatlakozó nem közvetlenül a tápellátás felett helyezkedik el, akkor a rugalmas tápegységgel (7012xx típus) legfeljebb 1méteres távolság áthidalható.
Mi a különbség az univerzális tápellátás és az elektronikus fázisváltóval ellátott tápellátás között?
Az univerzális tápellátás (7010xx típus) használatához 4eres tápkábelre van szükség, hogy a két fázis külön kapcsolható vagy dimmelhető legyen. A különböző kapcsolási műveletek egy soros kapcsolóval, két különálló fali kapcsolóval vagy dimmerrel végezhetőek. Az univerzális táp maximális terhelhetősége fázisonként 600W.
Az elektronikus fázisváltóval (7011xx típus) ellátott tápegység lehetővé teszi a rendszer két világítási csoportra történő kapcsolását akár 3eres tápkábellel is. Egy fali kapcsoló vagy dimmer többszöri működtetésével a fázisok egyenként vagy együttesen kapcsolhatóak és/vagy dimmelhetőek. A maximális terhelés fázisonként 200W.
Mindkét betáplálás közvetlenül a tápcsatlakozóra van szerelve és igény szerint akár a sín végére, akár két sín közé is csatlakoztatható.
Lehet-e DUOline rendszert dimmelni?
Igen, megtervezheti egyedi DUOline sínrendszerét két külön kapcsolható és dimmelhető fázissal. Ahhoz, hogy az egyik fázis dimmelhető legyen, a fázison belül csak dimmelhető lámpatestek és/vagy lámpák használhatóak.
Milyen dimmerek szükségesek az univerzális tápegységgel való zavartalan használathoz?
Az univerzális tápegységgel (7010xx típus) együtt a fényerő-szabályzónak LED lámpákhoz alkalmasnak és mini potenciométerrel ellátottnak kell lennie. A potenciométer segítségével a dimmer optimálisan igazítható az alkalmazott világítás terheléseihez. Arra is ügyelni kell, hogy az adott fényforrások tompított fázisban megközelítőleg azonos teljesítményűek legyenek (+/- 2 Watt). Ha a wattok túlságosan eltérőek, akkor problémák adódhatnak a minimális és/vagy maximális fényerővel. A kisebb teljesítményű fényforrás már a minimális üzemmódban kikapcsol, míg a nagyobb teljesítményű még tovább tompítható. Kérjük, figyeljen a fényerő-szabályzó megadott minimális és maximális terhelésére is!
Milyen fényerő-szabályzós kacsolók szükségesek a hibamentes használathoz az elektromos fázisváltót is tartalmazó tápegységgel?
A betápláláshoz, beleértve az elektronikus fázisváltót is, a fényerő-szabályzónak kompatibilisnek kell lennie a LED lámpákkal. Fel kell szerelni továbbá mini potenciométert is. A fényerő-szabályozó potenciométerrel optimálisan beállítható a használt világítás csatlakozási értékéhez.
Ezen kívül gondoskodni kell arról, hogy a megfelelő lámpák megközelítőleg azonos teljesítményűek legyenek (+/- 2 Watt). Ha a wattok túlságosan eltérőek, akkor problémák adódhatnak a minimális és/vagy maximális fényerővel. A kisebb teljesítményű fényforrás már a minimális üzemmódban kikapcsol, míg a nagyobb teljesítményű még tovább tompítható.
Mivel a teljes rendszer csak egy fényerő-szabályzóval működik, az előzőekben leírtak mindkét fázisra vonatkoznak. Kérjük, figyeljen a fényerő-szabályzó megadott minimális és maximális terhelésére is!
Használhatóak-e L vagy T csatlakozók mindkét irányban?
Nem. A csatlakozók kiválasztása a védővezető (földelés) helyzetétől vagy útvonalától függ. A DUOline 2fázisú sínpályák esetében a védővezető a sínprofil egyik oldalán van elvezetve. A védőföldelő vezeték helyzetét (jobbra vagy balra) az adott betáplálás beépítése határozza meg. Ezért fontos, hogy a tervezés során a megfelelő alkatrészeket válasszuk ki a folyamatos védővezető elvezetés biztosítása érdekében. A védőföldelő vezeték helyét, illetve csatlakozók esetén a védőföldelő vezeték tovább-vezetését minden alkatrészen egy matricával (földelési szimbólum) jelölik az alkatrész külső oldalán.
Hány távtartóra van szükség sínenként?
Minden sínhez 2 db távtartó szükséges.
Minden sínhez szükséges 1-1 fedősín?
Nem, a fedősínek (703952) pusztán vizuális célt szolgálnak. A rendszer fedősín nélkül is gond nélkül használható.
Hogyan lehet rövidíteni a függőlámpákat?
Egyszerűen tekerje fel a túl hosszú kábelt a kábelrövidítőbe (7033xx). A kábel anyagától és vastagságától függően kb. 80cm-es rövidítés lehetséges.
A végzáró sapkák a sínekhez tartoznak vagy külön kell megvásárolni őket?
Csak a nyitott végeket kell lezárni egy-egy végsapkával. Legfeljebb két nyitott végű szerelés esetén a tápok mindkét végzáró kupakja használható. Ha kettőnél több nyitott vége van a rendszernek, akkor további végzáró kupakokra (7030xx) van szükség.
Lehet-e bármilyen függőlámpát integrálni a DUOline rendszerbe?
A függeszték adapter (7035xx típus) használatával a DUOline sínrendszerbe egyetlen kábellel (tápvezetékkel) függesztett lámpatestek is integrálhatóak. A függesztett lámpatestnek II. érintésvédelmi osztállyal kell rendelkeznie, teljesítménye maximum 60W, súlya maximum 2 kg lehet. A függőlámpát szakképzett villanyszerelőnek kell csatlakoztatnia az adapter csatlakozó dobozába.
A DUOline rendszer kompatibilis más sínrendszerekkel?
Nem. A DUOline rendszerhez csak DUOline tartozékok használhatók
A DUOline vezérelhető a Smart Home rendszeren keresztül?
A DUOline rendszer nem automatikusan intelligens. WiZ fényforrások használatával integrálhatóak a WiZ Smart Home rendszerbe.
Mi a legjobb módja a DUOline sínrendszer tervezésének?
Először is készítsen egy méretarányos vázlatot a helyiségről. Rajzolja be a megvilágítandó területeket. Vegye figyelembe az általános és kiegészítő világítást, valamint a helyiség adottságait. Ezután válassza ki a megfelelő áramellátást: hol van a kiállás, milyen tápkábel áll rendelkezésre, milyen kapcsolókat vagy dimmereket használnak? Ezután határozza meg a kívánt sín elrendezést és tervezze meg a megfelelő csatlakozókat. A sarok és T-csatlakozók esetében figyeljen a védővezető helyzetére, amelyet folyamatosan csatlakoztatni kell a rendszeren belül. Ne feledkezzen meg a csatlakozókról sem, amelyekkel a betáplálástól az első sínhez való tápcsatlakozást kell létrehozni. Ha a rendszert függeszteni szeretné, válassza ki a távtartók hosszát és azok számát. Ezután már csak a megfelelő lámpákat kell kiválasztania és készen is van!